Zem pod Antraktídou XIX.

Autor: Martin Šterbák | 6.6.2015 o 18:22 | (upravené 8.6.2015 o 16:23) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  52x

Pre správnu chronológiu príbehu, začni čítať od začiatku: http://sterbak.blog.sme.sk/c/381700/zem-na-antarktide-i.html.

Ešte raz som sa rozhliadol a idem smerom k tunelu, ktorý vedie späť na povrch zeme. Zapínam baterku. Chytám sa lana upevneného nado mnou a vyťahujem sa pomaly hore. Teraz som sa dostal aj k našim lanám. Keď sa šplhám hore, na každom z lán si spomínam najprv na Jamesa, Heike, Petra a Natalie. Do očí sa mit tisnú slzy. Za pol hodiny vyliezam zo studne. Chcem si ešte raz pozrieť maľby na stenách.

Na stene, na jednej strane, sú  usmievaví ľudia, ktorí sedia pri jednom ohnisku. Opekajú si nad ohniskom na dlhých paliciach ryby a navzájom sa kŕmia. Na opačnej strane steny je podobný výjav. Niektoré detaily sú naozaj prepracované. Ten kto tento výtvor urobil si dal záležať na tom, aby bolo vidieť úsmev a šťastie týchto ľudí. Tí, ktorí chcú, sedia pokojne na kameni. Vidno na tomto obraze aj to, ako sa ľudia na seba pozerajú z láskou. Všetci chcú urobiť šťastným toho druhého.

Otáčam sa teraz na druhú stranu. Tam na stene je zobrazený podobný výjav. Aj na nej je obraz. Sú tu však ľudia smutní a vychudnutí. Snažia sa najesť sami. Snažia si dať do úst palicu, na konci ktorej je ryba. Žiadny z nich však nemá také dlhé ruky, ako je drevený prút.  Nikto nemôže si ani odpočinúť na kameni. Pretože ich odhadzujú preč. Nedokážu sa na seba ani pozrieť. Keď sa nad týmto obrazom zamýšľam, mám pocit akoby radšej svoje ryby hodili do ohňa, ako by ich mali dať svojmu susedovi.

A teraz, keď som posvietil baterkou hore na strop, vidím dva trojuholníky so spoločným stredom a uprostred je oko. Chce to síce dosť veľkú predstavivosť, ale nečudujem sa. Veď skala rovná nie je. Výška tejto vstupnej  miestnosti, tiež nie je  zanedbateľná. Vysoká je možno aj 4 metre.  

Spomínam na to, ako nad hlavou Heike poletovali netopiere. Ešte raz sa poobzerám okolo seba a odchádzam. Opúšťam jaskyňu. 

 

Pokračovanie: http://sterbak.blog.sme.sk/c/382357/zem-na-antarktide-xx.html.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Všade sú míny, dávajte pozor, kam šliapete. Oslobodzovanie Mosulu potrvá

Islamský štát nemá veľkú šancu ubrániť svoje najväčšie mesto. Zároveň nemá kam ujsť a civilistov berie ako rukojemníkov.

EKONOMIKA

Rumuni aj Bulhari sú na tom s dôchodkami lepšie ako Slováci

Oveľa lepšie vyhliadky má Česko, Poľsko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko.

KOMENTÁRE

Dráždenie čínskeho draka

Donald Trump si už stihol pohnevať Peking. Zrejme to nebolo nedorozumenie.


Už ste čítali?