Pravda, či lož?

Autor: Martin Šterbák | 26.6.2015 o 21:38 | Karma článku: 3,85 | Prečítané:  132x

V poslednom čase je to asi jedno. Veď všetko sa dá kúpiť. Mnoho vecí zrušiť. A klamať je najľahšie. Aj najhoršie. 

Ktosi múdrejší ako ja už pred dvoma tisícročiami povedal, že On je Pravda. Žiaľ dnes sa s pravdou stretávam na každom kroku. Žiadna z nich, však nedokáže priniesť pokoj. Ak som sa nad tým zamýšľal, svoju pravdu má každý z nás.

V poslednej dobe však pozorujem, že tí, ktorí by mali byť nositeľmi Pravdy, sa často tvária, akoby sa ich tá Pravda nedotkla. A pritom im bolo zverené, aby sa starali o jej šírenie.

V poslednej dobe však dosť často sa stretávam s lžou, ktorú marketingoví mágovia prezliekajú za pravdu. Jedinú, neopakovateľnú, neomylnú a pravdaže najpravdivejšiu. Vtedy sa stáva práve to, že znásilňuje sa tá neklamná lož.

Počas celej histórie sa ľudia najviac naučili na príbehoch. Nečudo. Veď v nejednej rozprávke sa skrývajú úžasné informácie, ktoré snáď dlhé storočia napísané ani neboli. A tak vieme, že hoci soľ je nad zlato, tak za slaný biely prášok si chlieb nekúpime. Bez soli je však svet  nevábny.

Z rôznych príbehoch sa dá dozvedieť často viac vecí zjednodušene. Vo všelijakých podobenstvách sa jednoduchým jazykom dokáže poukázať na to, čo je podstatné a dobré. V piesňach, najmä tých ľudových, sú ukryté nežné lichôtky a neviditeľné poučenia.

Možno sa mi to iba zdá. Niekedy však mám ten pocit, akoby sme chceli pravdu prezliecť do klamstva. Veď aj v jednom krátkom humornom príbehu, či skôr v jednej otázke a jednej odpovedi sa spomína, že či by ste prišli na to, čo by bolo, keby.  Ak by prví  ľudia boli Číňania, zjedli by hada.

Neurážajme sa  teda. Neosočujme iných. Netvárme sa, že sme najmúdrejší na svete. Nemajme v sebe lož, lež radšej majme v sebe lásku.  A vtedy uvidíme, že všetko sa zmení...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Všade sú míny, dávajte pozor, kam šliapete. Oslobodzovanie Mosulu potrvá

Islamský štát nemá veľkú šancu ubrániť svoje najväčšie mesto. Zároveň nemá kam ujsť a civilistov berie ako rukojemníkov.

EKONOMIKA

Rumuni aj Bulhari sú na tom s dôchodkami lepšie ako Slováci

Oveľa lepšie vyhliadky má Česko, Poľsko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko.

KOMENTÁRE

Dráždenie čínskeho draka

Donald Trump si už stihol pohnevať Peking. Zrejme to nebolo nedorozumenie.


Už ste čítali?