Na zemi banánová šupka, zasa spadnem

Autor: Martin Šterbák | 9.5.2015 o 7:15 | Karma článku: 4,47 | Prečítané:  150x

Minulosť sa stretáva s budúcnosťou práve dnes. Jedinečné okamžiky sú skryté v maličkostiach. Nesmieme sa báť. Treba len vykročiť. Vpred. 

Po dlhých dvoch rokoch sa vraciame na miesto činu. Očakávame, že sa čo to zmenilo, ale veľa vecí sú rovnaké. Zdanlivo. Všetko sa vyvíja. Keď sa však nad tým všetkým zamyslím zisťujem, že hlavne sa meníme my. 

Keď prechádzame okolo miest, ktoré sme kedysi nemohli ani cítiť, teraz sa zrazu zmenili. Už nie sú tými večne sa opakujúcimi obrazmi. Stali sa spomienkou a teraz, keď ich znova vidíme,opäť prenikajú k nám najkrajšie momenty, ktoré sa na jednotlivých miestach udiali.Ak kráčame po uliciach, po ktorých  sme kráčali, keď všetko bolo najdôležitejšie, tak tak je to aj teraz. Všetko cítiť nostalgickou vôňou, ktorá preniká všade  a všetko. Naša myseľ sa vracia do minulosti, ktorá nie je ani tak vzdialená. Veď tie veci, čo sa na týchto územiach udiali, sa nestali až tak dávno. Ako by to bolo teraz 

Na kvete púpavy je krásne to, že skrýva v sebe krásu prebúdzajúcej sa jari. Keď sa lúky odejú do žltej farby, ak človek zacíti tú jedinečnú charakteristickú vôňu týchto rastliniek, zrazu je všetko krajšie.

Dlhý čas sme si pripomínal práve dnešný deň ako deň víťazstva nad fašizmom. Deň konca druhej svetovej vojny. Sviatok bol pomenovaný 9. mája 1945, najvyšším veliteľom Červenej armády Josifom Vissarionovičom Stalinom na počesť ukončenia druhej svetovej vojny. Po istých udalostiach týmto dňom bol deň včera. Naozaj, ak by sme sa vŕtali v histórii, tak práve tieto dva dni možno najviac nesú posolstvo konca druhej svetovej vojny pre Európu. 

V niektorých reláciách, ktoré sa zaoberali témou slobody, sa hádajú práve o to, či nám tento dátum priniesol slobodu alebo nie.  To nechám na každého, nech si to zodpovie sám. Ja som presvedčený, že sloboda nie je v tom, aké máme politické zriadenie a ani v tom, či okolo mňa vo vzduchu lietajú guľky. Človek môže byť totiž slobodným aj  v miestnosti o veľkosti 3 x 3 metre. Sloboda je totiž v každom z nás. Boh nám dáva túto slobodu. 

V momente vykročenia  na cestu prežiarenú slnkom, pričom všade vôkol sa ozýva štebot vtáčikov, v tejto krásnej a jedinečnej chvíli, opäť zastavíme a čakáme, čo sa bude diať. Ale len chvíľu, pretože práve teraz je ten čas, keď treba ísť ďalej. Nebáť sa. I keď niekedy to môže byť zákerné. Veď na  ceste môže byť banánová šupka. Asi znova spadnem. Či?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Boj proti korupcii si netrúfol atakovať ani Fico

Objavujú sa útoky na prezidenta či aktivistov.


Už ste čítali?