Spokojne v nespokojnosti

Autor: Martin Šterbák | 15.5.2015 o 22:53 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  85x

Byť nespokojný. Nie je to zlé. Veď človek tým rastie. Ak by naši predkovia súhlasili so všetkým, čo mali, neboli by sme  dnes tam, kde sme.

V istých médiách som zachytil túto informáciu: Poľnohospodári sú nespokojní, že je sucho, že neprší, že nemajú čím a za čo zavlažovať ! Ale to, že nie sú záplavy, to nikto neocení!

O čom teda vlastne nespokojnosť je? 

Už v praveku naši najstarší predkovia, či druh Homo habilis (človek zručný) alebo Homo erectus (človek vzpriamený) i Homo sapiens (človek rozumný), keby boli spokojní so svojimi životnými podmienkami, doteraz by sme bývali v jaskyni, sedeli pri ohni používali pästný klin a možno ani to.

Len nespokojnosť človeka dokázala z nás, či skôr z našich predkov urobiť ľudí dnešnej modernej doby. Vďaka túžbe stále niečo nové objavovať sme mohli byť už aj vo vesmíre. Vieme sa popasovať s mnohými chorobami.  Dnes nám taktiež nerobí problém orientovať sa vo svete rôznych iných technológií, ktoré nám nesmierne uľahčujú život.

Keď sa však skúsime pozrieť na tú nespokojnosť bližšie, môžeme v nej zbadať zárodok každej hádky, bitky, ba i vojny. Možno vďaka tomu, že každý z nás má svoju hrdosť, niekedy až prehnanú, vznikajú z nej aj mnohé rozdelenia.

V histórii je mnoho príkladov na to, ako "malichernosti" rozhádali celé národy. Mnohé vojny rozdúchali spory o územie, čo je vlastne nespokojnosť s nedostatkom miesta. Storočná vojna, ktorá bola v rokoch 1337 -1453 medzi Anglickom a Francúzskom, vznikla kvôli sporu o nadvládu vo Flámsku.Tridsaťročná vojna bol zasa náboženský konflikt v Európe v rokoch 1618 - 1648, ktorý sa začal ako spor medzi katolíckym a protestanským táborom v Európe.  Prvá svetová vojna hoci vznikala pod zámienkou smrti Františka Ferdinanda d'Este arcivojvodu a následníka rakúsko-uhorského trónu, no pravú príčinu by sme tiež našli v nespokojnosti určitých ľudí. Druhá svetová vojna zasa vznikla v dôsledku nespokojnosti z chybne koncipovanou Versaillskou zmluvou, z hospodárskej krízy, ktorá bola v Európe na prelome 20. - 30. rokov, či s túžby niektorých ovládať iných.

Nespokojnosť istých individualít rozložila nejednu spoločnosť, nejedno náboženstvo.

Verím však aj v to, že čo pokazila nespokojnosť jedných, môže nespokojnosť druhých napraviť. Veď aké je krásne a milé, keď bratia žijú pospolu. Či?

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Boj proti korupcii si netrúfol atakovať ani Fico

Objavujú sa útoky na prezidenta či aktivistov.


Už ste čítali?