Žijeme len raz

Autor: Martin Šterbák | 31.5.2015 o 20:08 | (upravené 31.5.2015 o 20:40) Karma článku: 1,14 | Prečítané:  149x

Kto som ja, že môžem zasahovať do vášho rozhodnutia? Kto ste vy, že mi chcete vravieť do môjho života? Kto sme my, že sa odsudzujeme?

Dnes, v túto krásnu nedeľu, slávime vo východnom obrade katolíckej cirkvi sviatok Všetkých svätých. Je to  pre mňa úžasná príležitosť. Prečo? Lebo práve dnes si mám uvedomiť, že aj ja mám byť svätý.

K dosiahnutiu svätosti nám ale všetkým čosi chýba. Ba mnohí z ľudí dokonca ani nechcú byť svätí. Často krát si kladiem otázku, prečo je to tak. Smutne zisťujem, že je to veľa krát aj kvôli mne. Možno práve preto, že sa nesprávam tak, ako sa odo mňa očakáva.

Na niečo som ale zabudol. Tento asi poznáte, ale pre úplnosť: 'Kňaz na hodine náboženstva sa pýta detí: "Kto z vás chce ísť do neba?" Prihlásia sa všetky okrem Martina. Kňaz sa teda chlapca pýta:"Ty nechceš ísť  do neba?" "Mamka mi povedala, aby som po škole prišiel domov," odpovedá Martin.'

Nedávno som čítal životopis Dominika Savia. Ten raz prišiel za Don Boscom s otázkou, čo má robiť preto, aby bol svätý. Don Bosco mu povedal, aby začal s tým, aby si plnil všetky svoje povinnosti. Dominik však odporoval, že svoje povinnosti musí plniť z povinnosti. Nato mu Do Bosco s láskou otca odpovedal, aby ich plnil nie z povinnosti, ale z lásky.

V apoštolskom liste pápeža blahoslaveného Jána Pavla II. Novo millenio ineunte (Na začiatku nového tisícročia) píše: Pýtať sa katechumena: "Chceš sa dať pokrstiť?", znamená zároveň sa ho aj pýtať, či sa chce stať svätým. (NMI 31). Takže svätými by sme sa mali stať všetci, čo sme pokrstení. Byť svätým nie je teda len výsada niektorých kňazov. Nie je to akýsi nedosiahnuteľný luxus.

Ježiš Kristus povedal, že každý kto je a pije jeho telo bude s Ním. Teda bude svätý. (porov.Jn 6,54) Je však smutné, že mnohí prichádzajú do chrámu bez toho, aby prijali práve Ježišovo telo a krv. 
V dnešnej modernej dobe, by nemal byť problém byť svätým. Máme k tomu všetky dostupné prostriedky. Napriek tomu však viac ako túžbu byť svätými, uprednostňujeme chuť po súžití s týmto svetom. Pýcha, lakomstvo, smilstvo, závisť, hnev, obžerstvo, lenivosť(resp. duchovná znechutenosť). Tzv. Sedem hlavných hriechov sú prekážkami k dosiahnutiu svätosti. Skrze Božie milosrdenstvo však môžeme získať milosti k dosiahnutiu svätosti. Máme k dispozícii všetko, čo potrebujeme. Krstom sme sa začlenili do cirkvi a máme k dispozícii všetky sviatosti, ktoré nám majú pomôcť k dosiahnutiu večného života.

Pýtať sa katechumena: "Chceš sa dať pokrstiť?", znamená zároveň sa ho aj pýtať, či sa chce stať svätým. (NMI 31). Takže svätými by sme sa mali stať všetci, čo sme pokrstení. Byť svätým nie je teda len výsada niektorých kňazov. Nie je to akýsi nedosiahnuteľný luxus.
Ježiš Kristus povedal, že každý kto je a pije jeho telo bude s Ním. Teda bude svätý. (porov.Jn 6,54) Je však smutné, že mnohí prichádzajú do chrámu bez toho, aby prijali práve Ježišovo telo a krv. 
V dnešnej modernej dobe, by nemal byť problém byť svätým. Máme k tomu všetky dostupné prostriedky. Napriek tomu však viac ako túžbu byť svätými, uprednostňujeme chuť po súžití s týmto svetom. Pýcha, lakomstvo, smilstvo, závisť, hnev, obžerstvo, lenivosť(resp. duchovná znechutenosť). Tzv. Sedem hlavných hriechov sú prekážkami k dosiahnutiu svätosti. Skrze Božie milosrdenstvo však môžeme získať milosti k dosiahnutiu svätosti.

V mnohých piesňach a v nejednom médiu nám hovoria, že žijeme len raz. Tak si máme užiť všetko to, čo nám svet ponúka. Žiaľ veľa ľudí podľahlo lákavým ponukám okolia.  Iní si ťukajú po čele, prečo chcú byť niektorí svätí. Odpoveďou, ktorú  ale väčšina asi akceptovať nebude, je jednoduchá: "Lebo ak mŕtvi nevstávajú, nevstal ani Kristus. A keď Kristus nevstal, vaša viera je márna a ešte stále ste vo svojich hriechoch. Potom aj tí, čo zosnuli v Kristovi, sú stratení." (1 Kor 15, 16 - 19)

Ľudia sú rôzni a viem, že niektorí toto neberú. Chcú dôkaz. Bibliu pokladajú len za  rozprávkovú knihu. Preto im teda možno ani nič nepomôžu tieto výroky zo Svätého písma: 'Odpovedal mu: "Ak nepočúvajú Mojžiša a Prorokov neuveria, ani keby niekto z mŕtvych vstal." (Lk 16,31)', 'On im povedal: „Zlé a cudzoložné pokolenie žiada znamenie. Ale znamenie nedostane, iba ak znamenie proroka Jonáša."(Mt 12,39)'

Žijeme len raz. Tak si to nepokazme. Buďme víťazmi!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Boj proti korupcii si netrúfol atakovať ani Fico

Objavujú sa útoky na prezidenta či aktivistov.


Už ste čítali?