Ten televízor

Autor: Martin Šterbák | 1.6.2015 o 16:31 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  118x

Vždy, keď chceme niečo niekomu povedať, tak by sme mali ísť za ním osobne. Lebo všetko, čo budeme ku komunikácii používať má svoju pamäť. A to nie je vždy dobré.

V dnešnej dobe nie je vôbec problém vybrať si to, čo chceme. Žiaľ často sa stáva, že aj to čo nechceme sa vplyvom rôznych marketingových ťahov stáva tým, čo chceme. A tak sa stáva, že jeme, či pijeme to, na čo nemáme chuť. Pozeráme sa v televízii na to,čo nám nie je po vôli. Robíme jednoducho to, čo chce od nás väčšina, hoci si myslíme akí sme autonómni.

Skúsme sa pozrieť napríklad na ponuku televíznych staníc. V niektorých rodinách majú ešte rodičia tú výsadu, že oni môžu vypnúť televízor. No  všimol som si, že v poslednej dobe je moderné mať televízor v každej izbe, aj v detskej a aj v spálni. tam sato už veľmi kontrolovať nedá. Taktiež v dnešnej dobe už televízor pre  ľudí žijúcich v Európe nie je nejakou výsadou. Dnes, v dobe internetu, keď sú tu smartphony, tablety a iné vymoženosti techniky nie je vôbec jednoduché sa vyhnúť vplyvu rôznych možno aj nie najvhodnejších programov.

Keď zalovím v pamäti, tak zisťujem, že pre ľudí 20. storočia bolo najväčším trestom neísť von. Dnes však je pre väčšinu detí väčší postrach zakázať im televíziu, tablet, či počítač. Kedysi sme na to, aby sme sa s niekym mohli rozprávať, museli spoľahnúť na telefón - pevnú linku. Mobily neexistovali. Internet ak už bol, tak bol dostupný len úzkej skupine ľudí. To však  sa týka len niekoľkých posledných rokov 2. tisícročia. 

Pokúsim sa o malý prechod históriou a vzniku niektorých dnes už neodlučných sprievodcov človeka:

1. Za vynálezcu telefóna je považovaný Alexander Graham Bell v roku 1876. Jeho prvý telefón bol zostrojený v USA. Pravdaže telefón vtedajšej doby sa nedá porovnávať s tým čo existuje dnes. Prvé mobilné siete boli vytvorené v Japonsku roku 1979. V roku 1981 zavítali aj do krajín Severnej Európy ako sú Dánsko, Fínsko, či Švédsko.Prvá dátová služba vo forme SMS sa objavila v roku 1993 vo Fínsku. Prvým smartfónom bola Nokia 9000.

2. V roku 1969 vznikla sieť ARPANET, čo je vlastne prepojenie počítačov na štyroch amerických univerzitách. V roku 1973 sa k tejto sieti pripojili neamerické inštitúcie. Od roku 1991 sa využíva služba WWW (World Wide Web). Vznik jednej z najznámejších sociálnych sietí sa datuje na 4. februára 2004.

3. Behom roku 2010 začali vznikať tablety, ktoré boli podporované mobilnými operačnými systémami. Tablety začínajú využívať aj školy v rámci výuky atď.

Po tejto kratulilinkej prechádzke históriou sa vraciam znova k tomu, že hoci dnes má človek toho k dispozícii oveľa viac ako pred niekoľkými rokmi, stále je viac napádaný okolitým svetom. Nie je jednoduché sa vyhnúť trendom súčasnej doby. Tým, ktorým sa to podarí sa ostatní potichučko smejú. No v skutočnosti im asi len tíško závidia, že dokázali sa oslobodiť od "záťaže".

'Veď vypnúť televízor, telefón, počítač, či tablet je najjednoduchšia vec na svete. Ja som to urobil už mnoho ráz.'

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?