Manželstvo

Autor: Martin Šterbák | 6.6.2015 o 20:41 | (upravené 7.6.2015 o 6:08) Karma článku: 1,14 | Prečítané:  375x

Zdá sa to také jednoduché a jasné. Prečo riešiť také nezmyselné vzťahy. Prečo si nerobiť to, čo sa nám chce. Prečo máme riešiť vernosť?

Možno sa vám to už stálo.  Azda ste už vstúpili. do manželského zväzku,  ktorý od stvorenia sveta až.do prelomu  2. a 3. tisícročia bol. definovaný ako vzťah muža a ženy.
No na prelome 20. a 21. storočia sa to začalo meniť.  Prečo sa to deje,  vie dnes len málokto.  Priznávam sa,  že to neviem ani ja.  Možno za to môže nezodpovedný feminizmus, azda   rovnoprávnosť, či nezriadený sex.  O milovaní sa, ako vzájomnom odovzdaní sa muža a ženy, čo bol Boží plán, sa v homosexuálnych,  či lesbických vzťahoch určite nedá hovoriť. Azda o uspokojení  sexuálnych chúťok. Možno o uspokojení sexuálneho pudu.  Aspoň že  na Slovensku podľa platnej legislatívy,  je manželstvo definované ako vzťah. muža a ženy. Zatiaľ.
Už v biblii v 1. knihe Mojžišovej sa spomínajú muži, ktorí medzi sebou obcovali, čo nie je nič iné, ako vzťah medzi mužmi. Preto, hoci Mojžiš vyjednával s Bohom, nedokázal zachrániť dve mestá. Podarilo sa mu veľa. Zjednal z pôvodných päťdesiat, len na desať spravodlivých v mestách Sodoma a Gomora. Boh mu prisľúbil, že ak ich tam nájde, nezničí tieto dve mestá. Z biblie však vieme, že Boh našiel len osem ľudí, ktorí žili čnostne. Zničené boli teda Sodoma a Gomora. Nečaká to aj nás? Aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyškrtla zo zoznamu chorôb toto správanie sa až na konci minulého storočia.
Kto by si však myslel,  že v manželstve ide všetko ľahko, veľmi by sa mýlil. Nie každý deň svieti slnko.  Tak aj  vo vzťahu dvoch ľudí chýba často vzájomné porozumenie. Chýbajú dotyky,  bozky, vzájomné zdieľanie duší a tiel.  Nastupujú potom hádky,  lietajú po izbách často ufá, teda neidentifikovateľné predmety. Niekedy padne i facka, či vulgárne gesto alebo aspoň sprosté slovo.
Dôvody sú rôzne. V mnohých rodinách je príčina vzniku hádok alkohol,  inde nezamestnanosť, či nedostatok lásky. To,  že žije niekto v manželstve, dokonca ani nezaručuje, že ho jeho partner bude milovať. Veľa mladých si myslí, že po vstupe do manželského zväzku sa budú častejšie milovať. Veď je to manželská povinnosť.  Či nie? Vôbec nemusí byť v manželstve sex.  Ako hovorí jeden vtip : 'Ja sa milujem s manželkou vždy, keď sa mi chce. Za posledných pár rokov sa mi ale nechcelo. Vôbec.' Ľudia, riešia problémy rôzne. Teda ani. vzťah medzi mužom a ženou nie je uchránený od všelijakých nástrah.
V manželstve, narozdiel od kňazského stavu v rímskokatolíckej cirkvi, môžu sklamať obe strany,  muž i žena. V spomínanom obrade sklamať môže iba muž.  Náš Nebeských Otec však nesklame nikdy. On je jedinou zárukou, že vzťah bude prosperovať.

Manželstvo má byť silou, ktorá je posilňovaná práve Ním. Tam kde treba milovať toho druhého stále. Hoci odozva neprichádza. Lebo ak milujeme,  máme problém. A sú len dve možnosti ako ho vyriešiť. Buď prestanete milovať alebo budete milovať ešte viac.
Mnohí hľadajú však záruku šťastia v inom vzťahu, či v horoskopoch. Teda v mágii.  Nevravím,  že ľudia v takomto vzťahu, nemôžu byť šťastný. Ale človek, ktorý už raz zlyhal,  jednoduchšie môže podľahnúť ľahšie pokušeniu aj druhý raz.  Veď, čo keď bude ten ďalší, koho stretne, lepší ako ten predchádzajúci? Môže to potom dopadnúť tak, že budeme sedem ráz v manželstve a aj tak budeme žiť s ôsmym, ktorý ním, či ňou, nebude. Dobrá správa je však tá,  že aj tak môžeme v pravde stretnúť sa s Ježišom.  Boh totiž nenadŕža nikomu. Niekoho si povolá ráno, iných cez deň, no je pripravený povolať niekoho aj v poslednú hodinu života. Stačí uznať ho za svojho Pána a odovzdať sa Mu.

Prečo sa nepozrieme napríklad na tučniakov. Tí od štvrtého, resp. piateho roka, žijú ako pár spolu v monogamnom vzťahu. Až do smrti. No a ak je tučniakom zima, tak držia spolu a nerozdeľujú sa. Žiaľ väčšina ľudí taká nie je.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Boj proti korupcii si netrúfol atakovať ani Fico

Objavujú sa útoky na prezidenta či aktivistov.


Už ste čítali?