Európa, kam kráčaš?

Autor: Martin Šterbák | 7.6.2015 o 21:01 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  143x

Ak zabudneme odkiaľ sme, keď poprieme to, v čo verili naši predkovia, či sa zachováme tak, že vyhlásime to, čo bolo správne, za tmárstvo, potom nemáme právo na budúcnosť.

Jeden z prvých známych s superkontinentov obsahujúci väčšinu pevniny na planéte Zem sa nazýval Rodinia. Až neskôr, po vzájomnom stretnutí sa dvoch kontinentov, vzniká Pangea. Až v druhohorách,  v období zvanom Krieda, vzniká kontinent známy pod názvom Európa.

Počas histórie Európa zažila rozmach nielen  počas Rímskej ríše, ale i Byzantskej ríše, či Franskej ríše. Na území, kde sa nachádza Slovenská republika bol nielen Kelti a Rímania, ale aj Samova ríša, či Veľkomoravská ríša. Dlhé obdobie Slovensko patrilo do Uhorska, potom Rakúsko - Uhorska, no po prvej svetovej vojne vznikom Československej republiky sme sa dostali viac-menej do éry budovania si vlastnej štátnosti. Počas druhej svetovej vojny Slovensko bolo samostatné, bolo však stále akýmsi satelitom, tentoraz Nemeckej ríše. Po Druhej svetovej vojne sme znova sa zjednotili s Českou republikou a vznikla opäť Československá republika, no prišli sme o územie Zakarpatskej Ukrajiny. V roku 1993 sa Slovensko osamostatnilo, aj keď nebolo vyhlásené žiadne referenddum. Počas nasledujúcich rokov sa Slovenská republika snažila dostať do Európskych štruktúr. Kvôli politickej situácii, ktorá bola na Slovensku, sme sa nedostali do Organizácie Severoatlantickej zmluy( NATO) s ostatnými štátmi tzv. Vyšehrádskej štvorky. Česko, Maďarsko a Poľsko boli prijaté do NATO v rámci štvrtého rozšírenia 12. marca 1999. Slovenská republika bola prijatá až v piatom rozšírení 29. marca 2004 medzi krajinami ako sú Bulharsko, Estónsko, Lotyšsko, Litva Rumunsko a Slovinsko. Do Európskej únie však Slovensko vstúpilo už spolu aj s krajinami Vyšehrádskej štvorky, Cyprusom, Estónskom, Litvou, Lotyšskom, Maltou a Slovinskom.

Európska únia bola založená 1. novembra 1993, no  jej vzniku predchádzal veľmi dlhý proces. Medzi tých, ktorí významne ovplyvnili európske dejiny po 2. svetovej vojne, bezpochyby patrí Robert Schuman. Dlhé roky pôsobil v kresťanských organizáciách. Už ako dieťa bol tento významný politik vychovávaný hlavne matkou v kresťanskom duchu.

Svoju úlohu pri zjednocovaní európskych krajín zohral aj Sovietsky zväz. Jedine silná kresťanská Európa mohla odolať tlaku, ktorý na ňu vyvíjala spomínaná krajina.

Tak teda 5. mája 1949 bola založená Rada Európy. Druhým úspechom bolo podpísanie Rímskych zmlúv 25. marca 1957 a tým vlastne sa založilo Európske hospodárske spoločenstvo. Počas nasledujúcich rokov bolo podpísaných ešte niekoľko ďalších zmlúv, o ktorých v tomto blogu písať nebudem.

Skôr ma zaráža, ako Európa, ktorá ma prívlastok vyspelá, sa zachovala. Každý ma právo na svoj osobný názor. To je pravda. No začať uplatňovať tzv. pozitívnu diskrimináciu vo všetkých otázkach života, aj tých, ktoré sú proti základným ideám Európy, je podľa mňa nezdravé. Tváriť sa, že mňa sa to netýka, je v danej situácii to isté, ako keď pštros strká hlavu do piesku. 

Je zaujímavé, že ľudia sa bránia až vtedy, keď sa zasahuje do ich osobných práv. No keď sa robí neprávosť na niekom inom, väčšina z nás sa tvári, že nič nevidí. 

Môžeme však dopadnúť podobne ako je to v tomto vtipe: 'V roku 2050. Rozprávajú sa dvaja kamaráti Martin a Karol: "Martin, nezabudni, že podľa Európskej Únie môže mať každý manželský pár len jedno dieťa. Ostatné budú určené k adopcii." "To sa mojej Helenke páčiť isto nebude." "Čo na tom, veď podľa prvého dodatku tvoja manželka aj tak nesmie byť Slovenka," dodáva Karol.'

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Boj proti korupcii si netrúfol atakovať ani Fico

Objavujú sa útoky na prezidenta či aktivistov.


Už ste čítali?