Biblia ako dôkaz

Autor: Martin Šterbák | 9.6.2015 o 17:08 | (upravené 9.6.2015 o 17:55) Karma článku: 3,35 | Prečítané:  277x

Čo všetko môžeme použiť ako dôkaz? Kde sa berie istota, že nájdeme pravdu len vďaka hmatateľným dôkazom?

Veriť v niečo, čo som v živote nezažil a čo sa  nedá  vedecky dokázať, je pre niekoho hlúposť.  To je jedna z príčin, prečo mnohí  ľudia neveria tomu, čo je napísané v Biblii.

Touto logikou však sa dá pochopiť aj ľudí, ktorí neveria v holokaust, veď ho neboli účastní. Môžeme potom i prijať tvrdenie iných, kotrí sú presvedčení, že Američania neboli na Mesiaci, či aj to, že Rusi nemali prvého kozmonauta vo vesmíre.

Ak teda neverím v to, čo sa vedecky dokázať nedá, potom si môžem  povedať, že teda neexistujem ani ja. To čo predstavuje vo svete je len výplod mojej fantázie, ktorá mi umožňuje spolupracovať s inými.

Ak však Biblia nemôže poslúžiť ako dôkaz, prečo potom najvyspelejšia demokracia na svete, tak nás to aspoň v skole učili, sa o túto ‘nezmyselnosti‘ opiera?  Veď  väčšina z nás pozerá americké  televízne seriály. A v nejednom z nich, môžeme sledovať, ako sú ľudia pred súdom. Nie je to však len v seriáloch. Aj Barack Obama pri svojej inaugurácii zložil 21.1.2010 prísahu na dve Biblie, ktoré kedysi patrili Martinovi Lutherovi Kingovi a Abrahamovi Lincolnovi. Túto dlhoročne akceptovanú tradíciu zaviedol už 30. apríla 1798 pri prísahe George Washington. Na Bibiu počas inaugurácie prisahal aj americký viceprezident Joe Biden. V Spojených štátoch Amerických  je spojený s rituálom prísaha na Bibliu aj súdny proces. Svedkovia totiž pri súde prisahajú tiež na Bibliu.

Spochybňovať Bibliu ako prameň poznania, je veľmi neuvážené.  Jasné, že Bibliu nemôžeme brať doslovne.  Skúsme sa však žiť do mentality ľudí, ktorí žili v čase Starého Zákona za čias Mojžiša, či iných prorokov. Predstavme si, že by sme boli ľuďmi v rannej dobe kresťanstva.

Alebo rozprávajme niekomu o rôznych chemických zlúčeninách, či o fyzikálnych javoch, ktoré prebiehajú všade okolo nás. Určite sa na nás budú pozerať nechápavo.  Budú si iste ťukať po hlave a myslieť si, že sme sa zbláznili.

Keď však pozorne čítate Bibliu, jednotlivé knihy Mojžišove, dozviete sa v nich aké mnohé zákazy a príkazy dal Boh Izraelitom. Nie však preto, aby im On chcel ublížiť, ale preto, že ich chcel zachrániť.

Predstavte si, že je vo vašej blízkosti chorý človek s veľmi nákazlivou a nevyliečiteľnou chorobou. Istotne by ste ho poslali do izolácie. Vžite sa  do situácie človeka, ktorý žije na púšti a celý deň pracuje vonku, kde fúka ostrý vietor, ktorí rozháňa piesok. Neumyli by ste sa pred jedlom? Či ak vám zdochne zviera, necháte ho len tak vedľa seba ležať na zemi? Keďže v tých časoch aj hygiena skôr nebola, ako bola, ak mala žena menštruáciu, bolo dosť  nebezpečné pre iných ľudí  jesť v jej blízkosti. A to nehovorím o tom, že sama žena sa v tom čase cíti dosť mizerne. Česť výnimkám pravdaže.

Keď ľudia tej doby počuli o tom, že svet bol stvorený za  šesť dní a ten siedmy Boh odpočíval po svojej práci, isto to bolo prijateľnejšie ako to, keby im niekto začal vysvetľovať  Teóriu veľkého tresku,. Či vznik vesmíru, ako sa postupne formovali jednotlivé hviezdy, či vznikali planéty. A už vôbec by nechápali, keby im niekto hovoril niečo o Prvohorách, Druhohorách,  ... Možno by ukameňovali , či upálili niekoho, kto by začal tvrdiť v tom čase, že Zem je guľatá.

Som si istý, že ani dnešný moderný človek nevie všetko. Možno o pár tisíc rokov budú ďalší, ktorí spochybnia všetko, čo sme my ‘majstri, dokázali. Tak odsúdime tých, ktorí potom budú si o nás myslieť, akí sme boli blázni?

Tak prečo máme brať Bibliu ako dôkaz, keď bola písaná v minulosti a zdá sa, že je to iba rozprávka? Práve preto, že aj keď sú v nej rôzne obrazy, podstata ostáva v nej tá istá. A dnes si vieme už mnohé z tých jednotlivých obrazov vykresliť. A môžeme v nich vidieť múdrosť, akou boli napísané a znázornené.

Pre mňa, ako kresťana, je Biblia dôkazom číslo jedna hlavne preto, že Sväté písmo bolo napísané z vnuknutia Ducha Svätého. A Boh sa nikdy nemýli.

Ľudia však, ktorí nechcú prijať pravdu, takú aká v skutočnosti je, ale hľadajú si výlučne svoje riešenia, môžu dopadnúť podobne, ako muž v jednom úsmevnom príbehu:

‚Istý mladík sa rozhodol, že sa bude riadiť výlučne tým, čo nájde v Biblii. Náhodne otvoril Sväté písmo a tam stojí napísané toto: „Hodil teda strieborné peniaze do chrámu a vzdialil sa; potom išiel a obesil sa.“(Mt27,5) Mladík sa zhrozil a celý zúfalý, že toto Boh nemôže myslieť vážne znova otvára knihu: „Choď a rob aj ty podobne.“(Lk 10,37)  Tak toto bolo pre mládenca už naozaj veľa, ale rozhodol sa skúsiť ešte tretí raz: „Maloverný, prečo si zapochyboval?“(Mt 14,31)’

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Boj proti korupcii si netrúfol atakovať ani Fico

Objavujú sa útoky na prezidenta či aktivistov.


Už ste čítali?