Anjel, často padlý

Autor: Martin Šterbák | 16.6.2015 o 16:01 | (upravené 16.6.2015 o 17:37) Karma článku: 4,66 | Prečítané:  140x

Otváram časopis a smejú sa na mňa nádherní ľudia. Plní sily, elánu, chuti zo života. Ponúkajú mi, že vyriešia všetky moje problémy. Veď si tykajú so všetkými anjelmi. 

Aké je krásne a milé, keď sú deti malé. Mnoho ráz ich prirovnávame k anjelom. Snáď si ani neuvedomujeme, že aj vtedy, ak im hovoríme, že s nimi všetky čerti šijú, tiež ich titulujeme oslovením anjela.
Jednotnú definíciu pojmu anjel som nenašiel. Podľa jednej z mnohých, anjeli sú duchovné bytosti, ktoré neustále chvália Boha. Toto vysvetlenie sa mi ale vôbec nepozdáva. Pretože aj diabol je anjel a som presvedčený o tom, že satan Boha nechváli. Predpokladá sa, že anjeli vznikli teda skôr ako ľudia. Podľa Svätého písma, za pádom prvého človeka do hriechu stál jeden z padlých anjelov, ktorý presvedčil Adama, že ak zje jablko zo stromu poznania dobra a zla, bude ako Boh. Adam neodolal.
Aj medzi anjelmi existuje určitá hierarchia. V Biblii sa rozlišuje až deväť anjelských zborov. Sú to Cherubovia, Serafíni, Tróny, Kniežatstá, Sily, Panstvá, Mocnosti, Archanjeli, Anjeli.
Každý z nás ma svojho anjela strážcu, ktorý ho sprevádza počas celého života. V monoteistických náboženstvách ako je judaizmus, kresťanstvo a islam nachádzame i archanjelov: Gabriela,Rafaela a Michala. V knihe Enoch sú spomenuté mená ešte ďalších štyroch a to Uriel, Raguel, Sarakiel a Fanuel. Serafíni spievajú na Božiu slávu. Cherubíni slúžia Bohu ako bytosti, napr. podopierajú Jeho trón, zakrývajú Božiu archu,...
Určite by sme mohli rozoberať a potom následne skladať mozaiku anjelov niekoľkými spôsobmi a isto by sa nám podarilo dopracovať k stále novým poznatkom.
V poslednej dobe je fascinujúce sledovať, ako sa topiaci sa človek, aj slamky chytá. Obrazne, ale aj doslovne. Veď nejeden veštec sa oháňa práve tým, že mu anjeli pomáhajú. Zdá sa, že títo ľudia, ktorým ich anjeli vliali do ich života silu liečiť a uzdravovať iných, sa snažia iným len pomáhať. Pravdaže, ak sa  im zato patrične zaplatí. Veď o tom to je, všakže?
Fenomén anjela, v mnohých ľuďoch evokuje dobrotu. Len zriedka sme si schopní uvedomiť, že aj padlí anjeli nás  môžu zlákať svojou krásou nevídanou. A žiaľ, často zistíme až veľmi neskoro, že tieto duchovné bytosti, nás dostali presne tam, kam sme my nechceli ísť.
Možno pre akési jednoduchšie porozumenie zmyslu tohoto blogu na záver jedna snáď úsmevná príhoda:
'Chlapík stojí na päť metrovom strmom brale. Skočí z neho strmhlav dole. Keď je na zemi, strasie zo seba prah, vstane a vylezie naspäť. Toto robí stále dookola. Dlhší čas ho pozoruje iný muž. Keď  vidí, že tomu prvému nič nie je, chce to aj on skúsiť. Tak skočí a ten prvý si len tak pre seba povie: "Na to, že som anjel, som ho pekne zviedol," a diabolsky sa usmeje.'

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Boj proti korupcii si netrúfol atakovať ani Fico

Objavujú sa útoky na prezidenta či aktivistov.


Už ste čítali?