Kňaz má ženu i deti. Vadí?

Autor: Martin Šterbák | 25.6.2015 o 21:30 | (upravené 31.12.2015 o 10:14) Karma článku: 2,89 | Prečítané:  549x

Katolícki kňazi môžu, ba sú i ženatí a dokonca majú aj deti. Prečo sa tomu tak veľmi naša spoločnosť čuduje?

Nedávno som čítal nepodarený vtip: Viete, aký je rozdiel medzi protestantským a katolíckym kňazom. Protestantský vešia plienky na dvore, zatiaľ čo katolícky kňaz na povale.

Ešteže neznalosť zákona pred Bohom ospravedlňuje. Totiž to, že som členom katolíckej cirkvi,  pre mnohých možno šokujúca Informácia to bude, neznamená, že musím patriť do rímskokatolíckej cirkvi. Katolícka, teda všeobecná cirkev, má v sebe vyše dvadsať rôznych cirkví sui iuris. To znamená, že kým kňazi v rímskokatolíckej cirkvi žijú v celibáte, v katolíckej cirkvi východného obradu sa môžu nechávať vysvätiť aj ženatí muži. Osobne poznám mnoho ženatých kňazov a tí majú niekoľko detí.

Nie som protestant, teda neviem, ako to je u protestantov. Mám však pocit, že pastor u evanjelikov sa môže sobášiť aj počas výkonu svojej služby. Dokonca jeden môj veľmi dobrý známy vstúpil do takéhoto manželstva.

Je smutné, že dokonca aj mnohí rímskokatolíci si o sebe myslia, že len oni sú katolíci. Pred niekoľkými rokmi som mal s tým skúsenosť, keď ľudia, ktorí hrdo kráčali na omšu sa pýtali, či už tí „gréci“ skončili.

Každý obrad v katolíckej cirkvi má svoje miesto. Na Slovensku je rímskokatolícka a aj gréckokatolícka cirkev. Sú to vlastne dva ríty, teda obrady, v katolíckej cirkvi, ako som už spomínal. Ako povedal svätý otec Ján Pavol II. sú to dve polovice pľúc.

Možno teraz so mnou liturgisti nebudú súhlasiť, ale z môjho pohľadu je západný obrad v katolíckej cirkvi zameraný viac na racio, kým byzantský, východný, je viac pompézny. Keď som spomenul tých liturgistov. Viete aký je rozdiel medzi liturgistom a policajtom? No s človekom zákona sa dá dohodnúť.

Prečo si teda ľudia myslia, že katolícky kňazi nemôžu byť ženatí. Myslím, že je to preto, lebo v západnej civilizácii je veľmi rozšírená práve rímskokatolícka cirkev. A človek je už raz taký. Rád si všeličo chce zjednodušiť. A myslím si, že je to aj tým, že spoločnosť si rada hľadá akéhosi „obetného baránka“. V katolíckej cirkvi asi najviac to, do čoho sa dá zavŕtať, je práve celibát. Do tejto schémy však gréckokatolícki kňazi väčšinou nezapadajú. Pravdou je však aj to, že niektorí duchovní otcovia východnej cirkvi sa rozhodli pre celibát. Sú tu však aj takí kňazi, ktorým manželka už odišla do večnosti. Títo sa už oženiť nemôžu.

Život má svoje čaro v manželstve, ktoré je navyše požehnané deťmi. Myslím, že som to už kdesi spomínal, no vo vzťahu človek vs. Boh, môže sklamať jedine ľudská bytosť. Keď však dvaja mladí ľudia sa rozhodnú pre spoločný život a navyše ešte jeden z nich zasvätí svoj život osobitným spôsobom Bohu, tu môže vzťah krachnúť práve aj na nedorozumení manželov.

Pravdaže každá sviatosť prináša aj mnohé milosti, ale to neznamená, že kresťanské manželstvá sa nerozvádzajú. Žiaľ, nie sú uchránené proti tomuto nešťastiu ani kňazské rodiny.

Verím však, že Boh sa vždy postará. Dúfam, že raz sa dožijem toho, že ľudia sa nebudú deliť. Pretože pánom rozdelenia je diabol. Kde je rozdelenie, nemôže byť Duch Svätý. On zjednocuje.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Boj proti korupcii si netrúfol atakovať ani Fico

Objavujú sa útoky na prezidenta či aktivistov.


Už ste čítali?