Mám riešenie

Autor: Martin Šterbák | 27.6.2015 o 22:12 | (upravené 28.6.2015 o 18:22) Karma článku: 5,34 | Prečítané:  153x

Hľadať neznamená ešte aj nachádzať. Rovnica môže byť i nerovnicou. A ideálom sa občas stáva aj nesympatické riešenie.

Kto hľadá, väčšinou vždy niečo nájde. Hoci to takmer vždy nie je to, za čím sa rozhodol ten, kto hľadal, ísť. Vždy sa nájde niekto, kto dokáže zhodiť iných. Myslí si o sebe, že je majstrom sveta. A že len on je ideál. 

Koľkokrát v minulosti sme sa už mali možnosť stretnúť s ideálnym riešením. Veď predsa život by ma byť o rovniciach. Keď sa ľavá strana rovná pravej. To by bolo skvelé, keby sme mohli uplatňovať také pravidlá. 

Našťastie život je oveľa rozmanitejší. Mnohým sa môže javiť aj nespravodlivý. Lebo v mnohých prípadoch sa v ňom stretávame s nerovnicami. Teda často sa to, čo do niečoho investujeme, neprejaví vo výsledku. Nejedného z nás to potom odrádza od žitia života v nerovniciach. Snažíme sa potom nájsť najsprávnejšie riešenie, ktoré by malo byť iba jedno. Nemenné. No najmä správne.

Ideál. Ako krásne a jednoducho to znie. Stretávame sa s týmto pojmom všade. Všetci máme svoj rebríček hodnôt. Každý z nás ten najsprávnejší. Beda tomu, kto by nám chcel hovoriť niečo iné o našom svete. Len to, čo chceme počuť, sme ochotní zniesť. Inak nič!

Deti nechcú počúvať rodičov, aj keď niekedy pár správne mierených slov dokáže urobiť zázraky. Manželia sa škriepia, lebo sú predsa len rozdielni. Sú mužom a ženou, Každý z nich má právo presadiť predsa svoj názor. Aj v manželstve. Zamestnanci na pracovisku sa hádajú, kto bude mať najväčší vplyv. Náboženstvá sú nejednotné, lebo každé chce mať patent na tú svoju múdrosť. A všetci sa medzi sebou škriepia, lebo každý chce byť tým, ktorý bude rozhodovať o osude ostatných.

Prečo sa potom divíme vojenským konfliktom, keď aj každý štát chce len získať najviac, ako sa dá. Pritom všetkom nesmieme zabúdať ani na to, že tí, čo nemajú dosť sily, si často dokážu pomôcť iným spôsobom, aby zvalcovali iných a tak boli na koni. Niekedy stačí len docieliť, aby sa pobili ostatní. A neutrálna strana sa stane víťazom.

Našťastie na tomto svete sú aj takí, ktorí sa snažia o to, aby sa jednotlivé konflikty ukončili ešte predtým, ako vypuknú.  Smolou týchto skupín je však to, že väčšina, keď priamo nevidí problém, nemá žiadnu snahu ho riešiť. Preto sú ľudia, ktorí sa snažia presadiť takýto štýl riešení konfliktov, často nepochopení a iní sa im vysmievajú. Škoda. Smola. No čia je to smola?

Múdry človek sa vraj učí na cudzích chybách. Aspoň tak som to niekde počul. Aká hlúposť. Múdri ľudia by mali predchádzať tomu, aby iní robili chyby. Veru. Aj za cenu toho, že sa im budú ostatní smiať.

Netreba zabudnúť na to, že vždy sa dá nájsť riešenie. Minule, keď som odniesol nejaké obrázky na USB do Fotoslužby, tak sa ma predavač spýtal: "9x13?" Po chvíli tuhého počítania odpovedám:"117, prečo?"

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Boj proti korupcii si netrúfol atakovať ani Fico

Objavujú sa útoky na prezidenta či aktivistov.


Už ste čítali?