Komu nedovolím zaspať?

Autor: Martin Šterbák | 6.9.2015 o 12:13 | Karma článku: 2,00 | Prečítané:  153x

Znova sa pripomínam. Po dlhšom čase. Až dnes som však na mieste, kde sa mi tak dobre píše. Hoci viem, že znova sa ozvú niektorí a napíšu mi, že píšem o ničom. Ba z chybami. Vopred chcem tým všetkým poďakovať. Za akékoľvek reakcie.

V poslednom čase mnohí z ľudí sú presvedčení o tom, že len pravda ich oslobodí. Idú za tou svojou pravdou. Niekedy aj tisícky kilometrov. Zdá sa, že niektorí sú ochotní za to, čo hľadajú, položiť aj svoj život. Akosi človek chce nájsť pokoj už na zemi. Chce žiť šťastne. Verí, že to všetko nájde v pravde. Niekoľkí sú presvedčení o tom, že nájdu svoj cieľ v krajine, ktorá zaistí blahobyt. Cieľ? Len niekoľko tisíc peniažkov a to stačí. Iní si myslia, že ak stanovia presné pravidlá, určia presný počet, tí, ktorí chcú získať svoju pravdu, nebudú chcieť ísť ďalej.

Podľa istého výroku, sa pravda nachádza vo víne. Zdá sa však, že určité skupiny ľudí sa snažia nájsť ju v inej červenej tekutine. Pri tom zistíme, že ten, kto má moc, má patent na to, čo je správne. No len dotiaľ, pokiaľ má vplyv. A potom? Príde precitnutie.

Je smutné, že nato, aby niekto vynikol, musí sa nechať unášať prúdom. Ale v ňom sa často stane, že strhne všetko, čo s ním tečie jedným smerom.

Našťastie existuje aj iná možnosť. Vymoženosť slobody. Rozhodnúť sa byť iný. Trpieť síce nepochopený. Mnohými odpísaný. I odsúdený. Niekedy prenasledovaný. V hraničných prípadoch i naveky umlčaný. Ale slobodný.

Javí sa to, akoby to bolo včera, či pred dvadsiatimi piatimi rokmi, ba v minulom tisícročí. Keď i na našom území bola sloboda. Tá najdokonalejšia, no aj tak ohraničená mnohými pravidlami a nariadeniam.  V nej sa všetci mohli cítiť bratmi a sestrami, no beda ak vystúpili zo slobodného davu.

Ako je to dnes? V dobe našej nezávislosti? Všetko sa smie. Všetci majú možnosť sa nezávisle k čomukoľvek vyjadriť. A presadiť svoju pravdu. Keď ich iní budú poslúchať, snáď sa im to i podarí. Málokto však je ochotný za pravdu aj trpieť.

Láska však musí aj bolieť, ak má byť dokonalá. Stojí to však za to. Kto to skúsil, vie o čom to je. Ten však, čo to nezakúsil, bude všetkým opovrhovať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Boj proti korupcii si netrúfol atakovať ani Fico

Objavujú sa útoky na prezidenta či aktivistov.


Už ste čítali?