Učme sa z krás okolo nás

Autor: Martin Šterbák | 16.3.2016 o 14:36 | (upravené 16.3.2016 o 15:26) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  94x

Nespokojnosť, nedostatok vernosti, sklamanie, ale i nádej, pokora, kompromis. To všetko vedie k jedinečnému a úžasnému víťazstvu.

Jar sa nezadržateľne blíži. Vtáčiky spievajú. Slniečko svieti. Trávička sa zelená. Všetko je nádherné. Zdá sa, že už sniežik nemá nárok. Aj keď včera bola situácia trošku iná. Veď ráno, keď som cestoval vlakom, ocitol som sa v prekrásnej zimnej krajine. Na konároch stromčekov a kríkov bola niekoľko centimetrová vrstva bieleho prášku. Snehu. Mal som pocit, že aj príroda nás chce ešte potešiť svojou zimnou nádielkou. Marec je jarný mesiac, ale skutočná jar nastáva až jarnou rovnodennosťou, ktorá bude o niekoľko dní. 21. marca. Predsa len je ešte dlhšie tma. Ale svetlo je čoraz dlhšie. Verím, že nielen vonku.

Pred niekoľkými mesiacmi väčšina dospelej populácie na Slovensku sa rozhodla. Podľa mnohých sme si vybrali chaos. Možno niektorí si myslia, že v poriadku sa vyzná každý blbec, v neporiadku len inteligent. Naozaj. Situácia nie je vôbec jednoduchá. Názorov na to, ako riešiť vzniknutú situáciu je naozaj mnoho. Pokúsim sa podeliť sa s mojím pohľadom na to, čo sa vlastne stalo. Veď výsledky volieb sú len zrkadlom našej rozhádanej spoločnosti.

Nespokojnosť

V každej spoločnosti sa nájde približne päť percent extrémistov. V našej krajine sa im podarilo mobilizovať. Teda ľudia s takýmito názormi sa rozhodli prehovoriť. Nie je to v demokracii nič nezvyčajné. Hoci aj na Slovensku.

Nedostatok vernosti

V súčasnosti  je už akýmsi nepísaným pravidlom, že ak niečo nefunguje, tak je jednoduchšie kúpiť vec novú. V minulosti však ak sa niečo pokazilo, snažili sa to naši predkovia opraviť. S tým sa stretávame žiaľ aj v nejednom manželstve. Proste ak to nefunguje, je pohodlné ho ukončiť.  Preto sa niet čo diviť, že ľudia sa rozhodli pre tých, ktorí sa tvária, že sú rodina. Nevadí, že hlavný predstaviteľ nevydržal v manželstve. Vzťah by mal byť totiž založený na láske. Na dôvere. Na vernosti. Nielen v dobrom. I v zlom. Ako som už spomínal, to je nepopulárne.

Sklamanie

Byť v spoločenstve rôznorodých osobností je dnes bežné a dokonca chvályhodné. Ak však chcú títo ľudia spolu vytvoriť silnú skupinu, je to skoro nemožné. Mrzí ma, že medzi týmito ľuďmi sa našli aj naozaj  skvelí jedinci. A tí jednotlivci pomýlili mnohých. Stretol som sa s tým na sociálnych sieťach.

Nádej

Všetci ľudia majú problémy. Každý z nás sa ich snaží riešiť najlepšie ako vie. V týchto časoch sa nejeden z nás oháňa slobodou. No už Aristoteles hovoril, že je zlý systém tzv. demokracie. Prečo? Pretože ak si každý z nás bude robiť to, čo chce, skončí to anarchiou. Je totiž známe, že i sloboda má svoje hranice. Aké? Končí sa tam, kde začína sloboda iných.  Na túto skutočnosť sa veľmi ľahko zabúda vtedy, ak chýba kontrola. Ak rozhoduje len jeden subjekt, často skĺzne na zlú cestu.

Pokora

Možno nájsť tých, ktorí sú rozhodnutí bojovať čestne. Zdá sa síce, že je to nemožné.  No aj tak sú tu takí, ktorí majú za sebou niekoľko úspechov a aj prehier. Tých, čo sa snažia vytvoriť stabilnú spoločnosť. Možno nemajú dostatočnú podporu. Alebo  sa len ťažko dokážu presadiť. Ale tí, ktorí pestujú rastlinky vedia, že aj tie treba presádzať, pretože len tak dokážu zosilnieť. Je potrebné ich otužovať, aby boli silnejšie. Ak sa však o ne správne staráme, prinesú svoju úrodu.

Kompromis

Každý kto hľadá nájde. Je potrebné dokázať vzdať sa svojej predstavy. Dokonca ju úplne stratiť. Možno i prehrať. Len preto, aby mohlo prísť víťazstvo. Dohoda je totiž možná len vtedy, ak sa stretnú takí, ktorí sú k sebe úprimní. Niekedy totiž je nutné rozhodnúť sa aj pre tzv. menšie zlo. To však v konečnom dôsledku je len väčšie dobro. Lebo tak, ako tma je len nedostatkom svetla, zima zas tepla, i zlo, je nedostatkom dobra.

Víťazstvo

Dôsledok rozhodnutia tých, ktorí sa zúčastnili volieb, je jednoznačný. Sklamaní ľudia chcú zmenu. Ale výsledkom toho, čo sa udialo, môže byť totálna prehra. Vylúčenie našej krajiny z dôležitých politických štruktúr. Nenachádzame sa totiž na opustenom ostrove. Verím však, že aj napriek tomu, aká situácia nastala, je možné nájsť zhodu. Riešenie, ktoré v konečnom dôsledku sa stane výbornou príležitosťou pre rozvoj našej spoločnosti. Dôležitá totižto nie je zloba a nenávisť, ale láska v pravde. 

Všade navôkol sa príroda prebúdza. Chrobáčiky vyliezajú zo zeme. Mláďatká pomaly prichádzajú na svet. Všade okolo nás je v nádhernej krajine radosť. Tak prečo ľudia sa nedokážu tešiť? Čoho sa boja?  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Boj proti korupcii si netrúfol atakovať ani Fico

Objavujú sa útoky na prezidenta či aktivistov.


Už ste čítali?