reklama

Naše tzv. slušné Slovensko bude aj pravdivým Slovenskom?

Plné ulice miest rôznych ľudí. Kultúrne akcie smerujúce ku zviditeľneniu problému. Neustále poukazovanie na chyby iných. Najmä však večná nespokojnosť. To je vraj ľudské...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Byť trpezlivý, dobrotivý; nezávidieť, nevypínať sa, nevystatovať sa, nebyť nehanebný, ani sebecký, nerozčuľovať sa, nemyslieť na zlé, netešiť sa z neprávosti, ale radovať sa z pravdy. To by malo byť ľudské...

Čo je slušné? Interupcie? Gender ideológia? Žiť "nadivoko"? Burcovať ľudí? Aká je vlastne definícia slušnosti?

Podľa Slovníka slovenského jazyka je slovo slušnosť charakterizované ako súhrn pravidiel náležitého správania, zdvorilosť.
V demokratickej spoločnosti má každý občan právo vyjadriť svoj nesúhlas primeraným spôsobom. Teda môže robiť všetko to, o čom sa píše v úvode článku. Pravdaže. Nevymenoval som zďaleka všetky formy vyjadrenia nesúhlasu.
Mnohí však zabúdajú na to, že sloboda jedného sa končí tam, kde začína sloboda iného. Predstavme si napríklad, že rodič dovolí svojmu dieťaťu v dôsledku slobody piť alkohol, šoférovať auto, drogovať, trápiť zvieratá, či ľudí. Veď je sloboda. Že? Myslím, že každý správny rodič určí svojmu dieťaťu hranice. Nie kvôli tomu, aby dieťaťu ubližoval, ale aby ho chránil.
Všade medzi ľuďmi sú, či aspoň by mali byť, isté pravidlá. Mnohí ľudia, najmä mladí, sa však odmietajú správať podľa stanovených noriem. A práve preto vznikajú rôzne konflikty.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Iste. Kultúrne rozdiely medzi národmi, či vplyv rôznych náboženstiev. To tiež neprispieva k pokoju. Ak sa však rešpektujú pravidlá, ak sa stanovia hranice, žije sa ľahšie. Na to slúžia v krajinách zákony.

V každom náboženstve existuje v rôznych obmenách pravidlo: Čo nechceš, aby robili tebe, nerob ani ty.

Viem, že v mnohých prípadoch si to niektorí jedinci vysvetľujú tak, že nemajú ubližovať svojim súkmeňovcom. Avšak kresťania by mali nasledovať Ježiša Krista. Myslím, že Slovensko sa ešte stále hlási ku kresťanským koreňom.

Vo Svätom písme nájdeme množstvo odporúčaní, ako sa máme správať k iným. (LK 6, 27 - 37, Mt 5, 43 - 48, ...) Pravdaže sú aj také skutočnosti, pri ktorých je potrebné zaujať rázne stanovisko. Aj Ježiš si urobil z povrázkov bič a všetkých vyhnal z chrámu, aj ovce a dobytok. (Jn 2, 13 - 16). Či to, ako sa Ježiš zastal hriešnici, ale odsúdil hriech. (Jn 8, 1-10) Všetko môžeme, ale nie všetko osoží. (1Kor 6,12, 1Kor 10,23) Buďme dobrí,ak môžeme.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Rozhodnime sa pre pravdivé Slovensko. Bojujme za dobro, lásku a spravodlivosť. Majme v sebe milosrdenstvo k iným. A odpúšťajme si. Potom môžeme hovoriť o slušnosti.

Martin Šterbák

Martin Šterbák

Bloger 
  • Počet článkov:  148
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Narodil som sa v minulom storočí v inom spoločenskom zriadení. Žil som v štyroch rôznych štátoch, v dvoch rôznych mestách. Od detstva som vyrastal v katolíckej rodine. Som presvedčený, že všetci ľudia sú dobrí. Viem i to, že všetko skončí dobre. Ak sa niečo javí, že má zlý koniec, znamená to len to, že sa to neskončilo.Občas pytliačim za hranicami svojich možností, no len preto, aby som spojil nezlúčiteľné a zlúčil nespojiteľné.No najmä spolu s Pilátom chcem hľadať odpoveď na otázku: "Čo je pravda?" Lebo viem, že len Pravda nás oslobodí. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu